Nálev na nakládání okurek nepokrývá celou zeleninu
Nakládané okurky ve sklenicích by měly být umístěny ve sklenici poměrně těsně, což zabrání jejich vyplavení v nálevu, který se skládá převážně z vody, octu a soli. Nálev na nakládání okurek má mimo jiné za úkol chránit zeleninu před kyslíkem. Pokud jsou nakládané okurky ve sklenicích uloženy poměrně volně, mohou vyplavat na povrch a ke správnému kvašení dojde pouze tehdy, jsou-li okurky zcela ponořeny v nálevu.
Okurky jsou uvnitř duté
Za to může nevhodný výběr zeleniny.
Někdy jde nakládání okurek na zimu zdánlivě hladce. Když však přijde čas je ochutnat, zjistíme, že ne všechno proběhlo správně. Okurky naložené ve sklenicích se ukáží být uvnitř duté. Příčinou je pak pravděpodobně výběr starší zeleniny. Pro nakládání okurek jsou nejlepší mladé, světlé exempláře střední velikosti. Vyplatí se také vyhnout okurkám s příliš tmavou slupkou. Před nakládáním nezapomeňte zeleninu dobře očistit. Často se také praktikuje jejich namáčení do studené vody po dobu několika hodin. Tím se zpevní.
Nakládání okurek při příliš vysoké teplotě
Někteří lidé se domnívají, že nakládání okurek na zimu by mělo probíhat při pokojové teplotě, protože čím vyšší teplota, tím rychlejší je proces kvašení. S vyšší teplotou tak vzniká riziko, že se nakládané okurky zkazí dříve, než proces kvašení skončí. Příliš vysoká teplota je proto riskantní.
Použití nesprávného druhu soli
Jak připravit nakládané okurky, aby kvašení proběhlo bez problémů? Nakládané okurky se neobejdou bez soli, která se používá v procesu kvašení. Častou chybou je volba jodizované soli. Proč bychom se jí měli vyhnout? Protože vlastnosti jódu zpomalují proces kvašení. Nakládání okurek je nejlepší provádět s kamennou solí, protože obsahuje další cenné minerály.